Dom Gniazdo

lokalizacja / Beskidy, Polska
autorzy / Bartosz Puchalski, Patryk Król
organizator / House In Forrest
powierzchnia / 140m2
rok / 2018
faza / projekt konkursowy

Największym i niewyczerpanym źródłem piękna jest natura sama w sobie, wszystko to, co człowiek zastał, gdy zjawił się na świecie. Jednym z elementów pierwotnego piękna, który odnajdujemy w szumiącym lesie jest poranna mgła podczas wschodu słońca czy moment, kiedy światło ustępuje ciemności. To właśnie przyroda stała się inspiracją do stworzenia projektu DOMU GNIAZDA, a dokładnie jej architekci, mieszkańcy lasu – ptaki. Prezentowana koncepcja dąży do synergii pierwotnego piękna przyrody z odwieczną potrzebą człowieka do posiadania schronienia i uniezależnienia się od zewnętrznych warunków atmosferycznych.

Temat konkursu dotyka bardzo ważnego problemu, jakim jest urbanizacja i postęp, które choć szybko do przodu nie zawsze idą w sposób zrównoważony. Lasy, jako płuca planety stanowią niezbędny element do produkcji tlenu. Na każdego mieszkańca przypada 420 drzew a z każdym rokiem ich liczba maleje. Projekt Gniazda w przestrzeni lasu – lokalizacji konkursowej – wpisuje się w nią w sposób nieinwazyjny. Jest on zawieszony na palach, nie posiada płyty fundamentowej ani nie narusza powierzchni poprzez wkopywanie. Przyjęta architektoniczna forma implementowana w krajobraz jest konsekwentna, lapidarna i organiczna. Swoim kształtem i materiałami adaptuje się do otaczających warunków stając się na swój sposób niewidzialna. Może stanowić pojedynczy element bądź skupisko takich domów – osiedle. Miejscem, które zostało wybrane na lokalizację są Beskidy, ale może to być ona dowolna na całym Świecie.

Gałęzie pokrywające zewnętrzną część fasady dają nie tylko prywatność mieszkańcom domu gniazda, ale i schronienie dla mieszkańców lasu, który mogą naturalnie pomóc w budowaniu fasady domu z gałęzi wijąc w niej swoje siedliska. Zagęszczenie jest zróżnicowane w zależności od potrzeb funkcjonalnych obiektu, dzięki temu elewacja stanie się jeszcze bardziej unikalna i niepowtarzalna, zmieniając się w każdej porze roku. Transparentną przegrodę dzielącą przestrzeń wnętrza i zewnętrza stanowi fasada ze szkła giętego. Krajobraz jest ciągły, przenikając schronienie człowieka, pozwalając mu na nieustanne obcowanie z dzikim otoczeniem. Piękno natury nigdy nie przestaje zachwycać i nie istnieje ono wyłącznie na zewnątrz. Przenika do wnętrza domu w postaci drzew wykorzystanych na konstrukcję, jako słupy.

Główną konstrukcję obiektu stanowi system przysłupowy na przyjętej formie elipsy wzmocniony zastrzałami. Uniezależnia on ściany wewnątrz budynku od dachu opartego na zespole płatwi i słupów – drzew. Wierzchna warstwa dachu pokryta jest gontem. Centralną przestrzeń stanowi atrium, jako naturalny, wewnętrzny ogród domu, spełniający zarówno funkcję estetyczną jak i techniczną – naturalnego odwodnienia. Do domu na palach dostajemy się po drewnianej rampie – ideowej gałęzi, na której znajduje się gniazdo. Materiały użyte w projekcie to: drewno naturalne, prefabrykowane, szkło, stal oraz ściany G-K. Gniazdo nie posiada garażu, za to zadaszenie na hybrydę – dobre strony postępu.

Tworząc ten projekt myśleliśmy o architekturze, która jest czymś więcej, a obcowanie z nią przejawia się poprzez poetycki sposób odczuwania jej piękna.