Dom na kwadracie

Dom jednorodzinny

lokalizacja / Sosnowiec, Polska
autorzy / Bartosz Puchalski, Anna Zgadzaj, Michał Włodarczyk (Euroartis)
inwestor/ prywatny
powierzchnia / 220m2
rok / 2015 – 2017
faza / w trakcie realizacji

Projektowany obiekt to zmodyfikowana sześcienna bryła, w której głównym celem była maksymalizacja funkcjonalności przestrzeni wewnątrz jak i poza budynkiem. Dla spełnienia warunków zabudowy oraz zadanego programu funkcjonalnego, elementem wyjściowym projektowanego domu stało się pole o podstawie kwadratu 14,5×14,5m. Na jego bazie rozmieszczone zostały poszczególne strefy wewnętrzne oraz stworzony pożądany kształt bryły. Budynek sam w sobie jest oszczędny estetycznie. Jego forma jak i podział na elewacji to matematyczna konsekwencja. Dom jednorodzinny o płaskim dachu z garażem dwustanowiskowym, nad którym znajduje się taras. Od strony południowej budynku zostały zaprojektowane duże przeszklenia zapewniające bezpośredni wgląd i dostęp do ogrodu z rozpościerającego się głównego tarasu na całą szerokość elewacji. Warto wspomnieć, że na tyłach działki znajduje się istniejący obiekt gospodarczy. Został on powiązany funkcjonalnie i estetycznie z całością opracowania.

Na elewacjach zastosowane zostały trzy materiały. Parter pokryty tynkiem akrylowym w kolorze białym daje wrażenie lekkości bryły. Głównym materiałem nadającym właściwy kształt i masę są panele elewacyjne na podkonstrukcji w kolorze grafitowym. Znajdują się na piętrze tworząc spójną całość ze ślusarką i obróbką blacharską. Materiałem uzupełniającym a zarazem łączącym pierwsze dwa jest drewno. Występuje ono na elewacji jak i obu tarasach. Wymienione elementy różnią się zasadniczo kolorami i materiałem. Zestawione ze sobą w odpowiednich proporcjach przechodzą płynnie i dopełniają się wzajemnie. Idąc dalej przenikają do środka domu mieszając się z jego wnętrzem.

Wjazd na teren posesji oraz wejście do domu znajduje się od strony wschodniej. Budynek został przysunięty do północnej części działki. Po stronie południowo-zachodniej rozpościera się strefa rekreacyjno wypoczynkowa.