Herbaciarnia

lokalizacja / Ozolini, Litwa
autorzy / Bartosz Puchalski, Anna Zgadzaj
organizator / Bee Breeders
powierzchnia / 204,5m2
rok / 2019
faza / projekt konkursowy

POWRÓT DO KORZENI:
Największym i niewyczerpanym źródłem piękna jest natura sama w sobie. Wszystko to, co człowiek zastał, gdy zjawił się na świecie. Jednym z elementów pierwotnego piękna, który odnajdujemy w szumiącym lesie jest poranna mgła podczas wschodu słońca czy moment, kiedy światło ustępuje ciemności. To właśnie przyroda i krajobraz Łotwy stały się inspiracją do stworzenia Domu – Herbaciani.

NEUTRALNOŚĆ + NOWA FORMA:
Analizując tradycyjną architekturę Łotwy niezwykle ważnym jest odniesienie się do kultury i architektury miejsca, w którym powstaje obiekt oraz jego charakter – stodoła. Budynek w takim miejscu nie może być dominantą, musi współgrać z otoczeniem, stworzyć swoistą synergię. Dlatego też kształt nowo projektowanej bryły i układ dachu pozostaje taki sam.

CZYSTOŚĆ FUNKCJI:
Wychodząc z tradycyjnego układu chałupy litewskiej na planie stodoły udało się stworzyć czysty układ z rozdzieleniem pomieszczeń na część wejściową od zachodu – sień, łączącą się z sanitarną, czarną izbę – kuchnię połączoną z jadalnią i dalej pracownią w samym sercu herbaciarni, z której można dostać się do komory – suszarni. Na samym końcu od strony południowej znajduje się biała izba w postaci otwartego salonu. Na piętrze zostały rozlokowane pokoje gościnne wzdłuż zachodniej elewacji. Pozostała część zostaje otwarta w postaci antresoli dając pełny widok na parter. Dodatkowo w części nad salonem rozpościera się rozciągnięta siatka, na której możemy odpoczywać i obserwować krajobraz. Komunikacja przebiega czysto pod centralną, istniejącą ścianą dając możliwość sprawnego poruszania się i nie mieszania funkcji herbaciani.

MATERIAŁY:
Herbaciarnia posiada 3 przewodnie materiały: kamień, drewno oraz gont. Wypełnienia w strukturze obiektu oraz nowo projektowane elementy pokryte są z zewnątrz gontem mocowanym na łatach na zmianę przenikającym się z istniejącą masywną, kamienną ścianą. Ściana ta, która przenika do wnętrza łączy się z drewnem, które wypełnia wnętrze. Istotnym jest zachowanie jak najwięcej wartościowych elementów architektonicznych obiektu. Stąd też przykładowo istniejące drzwi skrzydłowe zostają złączone na szynie i pełnią funkcję przesuwnych, oddzielających części robocze od dziennych. To samo tyczy się elementów konstrukcyjnych i przeniesienie ortodoksyjnych elementów konstrukcji. Stąd rozstaw i układ belek pozostaje bez zmian.Na potrzeby rozmieszczenia pokoi i stworzenia użytkowego piętra krokwie zostały podniesione o 80 cm i oparte na ścianie kolankowej wykonanej w systemie szkieletowym, drewnianym.

MNIEJ JEST EKO = WIĘCEJ:
Nasza herbaciarnia została stworzona w jak najbardziej możliwy sposób aby była przyjazna dla środowiska. Posada ona elementy budynku autonomicznego, aby stać się jak najbardziej niezależnym od warunków zewnętrznych oraz dać możliwość komfortu osobom o każdej porze roku.

WODA – Bieżąca woda dostarczana jest ze studni. Zbiornik na wodę deszczową zlokalizowany od północnej strony budynku, połączony z ukrytym systemem odwodnienia dachu. Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na naturalne rozpuszczenie odpadów z kanalizacji.

CIEPŁO – Duża ilość przeszkleń oraz otwarcie od strony południowej daje możliwość pozyskana pasywnego źródła energii. Posadzka z masy termalnej – gliny w ciemnym kolorze oddaje ciepło w całej przestrzeni budynku. W razie przegrzania przewidziany został system białej zasłony na suwnicach, którą łatwo ręcznie rozwinąć.