IN / OUT House

Dom jednorodzinny

lokalizacja / Kraków, Polska
autor / Anna Zgadzaj, Aneta Mazur
organizator / Builder
powierzchnia / 130 – 198m2
rok / 2013
faza / projekt konkursowy

Ideą wyjściową w projekcie koncepcyjnym domu jednorodzinnego in-out house jest marzenie, które było głównym tematem konkursu. Wraz z upływem czasu marzenia się zmieniają i ewoluują tak jak życie człowieka. Istotą udzielenia poprawnej odpowiedzi na zadany problem projektowy jest zrozumienie tego, czym i jakie są marzenia klasy średniej.

Zgodnie z tym założeniem, budynek został zaprojektowany w taki sposób, by podążał za zmiennością sytuacji życiowej użytkowników i odpowiednio się do niej dopasowywał, dlatego też zostały zaplanowane cztery fazy zmienności domu.

W fazie pierwszej dom przeznaczony jest dla dwóch użytkowników – młodych ludzi, którzy dążą do sukcesu zawodowego, żyją w biegu, ale także udaje im się znaleźć czas na życie towarzyskie. Marzą o własnej przestrzeni życiowej, która będzie nowoczesna i wygodna oraz dopasowana do ich potrzeb.

Wraz z biegiem czasu pojawiają się marzenia o życiowej stabilizacji, podwyższeniu standardu życia i założeniu rodziny. Aby było to możliwe przestrzeń domu musi ulec modyfikacji. Dzięki modułowemu, mobilnemu systemowi, w którym został zaprojektowany dom, użytkownicy mogą małym kosztem zwiększyć powierzchnię domu. Nowe przestrzenie powstają poprzez rozsunięcie ukrytych w ścianach ram konstrukcyjnych i wypełnienia ich powtarzalnymi panelami. W fazie drugiej powierzchnia salonu zostaje zwiększona oraz pojawia się pokój dla dziecka.

W przypadku zaplanowania przez użytkowników kolejnego dziecka lub stworzenia miejsca dla osoby starszej np. dziadka lub babci, dom może zostać wprowadzony w fazę trzecią – czyli zwiększenie jego powierzchni do maximum i rozsunięcie wszystkich ukrytych ram.

Czwarta i ostatnia faza domu to zsunięcie wszystkich ram do środka i powrót do stanu początkowego. Kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu liczba użytkowników powraca do stanu początkowego – czyli dwóch osób. W takiej sytuacji tak duża powierzchnia użytkowa domu nie jest już dłużej potrzebna. Pojawiają się marzenia o spokojnej starości, w wygodnym domu o dopasowanej funkcji do możliwości użytkowników. Staje się to realne dzięki możliwości zsunięcia wszystkich ścian do środka budynku. Użytkownicy nie będą zmuszeni do sprzedaży domu, do którego się przywiązali i spędzili w nim życie.