RADZIONKÓW SPORT

Zagospodarowanie terenów plant

lokalizacja / Radzionków, Polska
autorzy / Bartosz Puchalski, Małgorzata Kowaluk, Michał Włodarczyk (Euroartis)
inwestor / Urząd Miasta Radzionków
powierzchnia / 92700m2
rok / 2009
faza / projekt koncepcyjny

Obszar położony jest w południowej części miasta. Stał się on oddzielnym, nieaktywnym miejscem niczym martwe komórki w organizmie. Ideą jest uwolnienie terenu w sposób dający impuls do możliwości zmian w postrzeganiu tej części miasta. Celem projektu jest utworzenie ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej pasa zieleni, mającego łączyć planistycznie część południową miasta z jego ścisłym centrum. Dodatkowym walorem podnoszącym jakość projektowanej przestrzeni jest szereg „aktywnych” elementów terenu, podzielonych na osiem mniejszych obszarów:

1 strefa wejściowa – zlokalizowana od strony centrum miasta. Zawiera okrągły plac z miejscami siedzącymi. Miejsce idealne do zorganizowania mniejszych imprez, czytania oraz lodowiska zimą.

2 strefa inwestycji – na etapie koncepcyjnym zaprojektowano korty tenisowe. Z powodu dobrej lokalizacji i dostępności mediów teren może zostać przeznaczony na zabudowę mieszkaniową.

3 strefa seniora – posiada naturalny charakter parku z elementami ogrodu, zielenią ozdobną i krzewami. Kompozycja zieleni stanowi otoczenie dla placów, idealnych na spacer i odpoczynek.

4 strefa centralna / Hyde Park – przestrzeń otwarta dla imprez masowych jak: koncerty, festiwale.

5 strefa sztuki / rekreacji – głównie dla dzieci. Zawiera różne place zabaw oraz park rzeźb.

6/7 strefa sportowa – podzielona na kategorie: gimnastyka, sporty wyczynowe. Zawiera tory rowerowe, skatepark, ścianki wspinaczkowe,mini golf, siłownię, wypożyczalnię sprzętu i parking.

8 strefa wypoczynkowa – pokryta dużą ilością placów rekreacyjnych zintegrowanych z zielenią ozdobną.