TERMORFICZNA KOSTKA

autorzy / Bartosz Puchalski, Anna Zgadzaj
organizator / Terma Design 2016
rok / 2016
faza / projekt konkursowy
nagroda / finalista I-go etapu, wystawa na Łódź Design Festiwal 2016

Nie Sztuka dla sztuki – synteza funkcji, formy i nowoczesności.

Termorficzna kostka to projekt wolnostojącego grzejnika składającego się z kilku elementów. Za inspirację formy bryły urządzenia, a w szczególności jego wewnętrznej strony, posłużyła morficzna struktura budowy kryształu. Termorficzna kostka jest pragmatycznym rozwiązaniem pokazującym syntezę funkcji i formy w najczystszej postaci. Stanowi ona multidyscyplinarny przedmiot dopełniający przestrzeń wnętrza – zewnętrza jako mebel, stolik, siedzisko bądź inny element dekoracyjny. Koncepcja jest alternatywą do standardowego przeznaczenia grzejnika, czyli źródła ciepła montowanego na stałe do ściany. Elementy można dowolnie rozmieszczać po pomieszczeniach co pozwala na precyzyjnie ogrzewanie wybranych stref.

Dzięki wolnostojącym elementom grzejnika w miarę potrzeb mamy możliwość dowolnego rozstawienia ich we wnętrzu mieszkalnym oraz ogrzania tej strefy, którą potrzebujemy najbardziej. Mobilność elementów kostki pozwala na zabranie kostki na zewnątrz np. na taras czy do ogrodu. Grzejnik może składać się z jednego, dwóch lub trzech elementów o mocy odpowiednio dobranej do metrażu pomieszczeń. Poprzez zastosowanie farby termoaktywnej wnętrze urządzenia może zmieniać kolor od grafitowego do jasnoczerwonego w zależności od jego stopnia nagrzania. Dzięki temu użytkownik wie jak szybko stygnie grzejnik. Projekt oczywiście daje możliwość personalizacji formy wizualnej produktu poprzez: dobór koloru powłoki lakierniczej – podstawowe kolory farby termoaktywnej oraz możliwość uzyskania innego koloru na bazie palety kolorów RAL wybranych przez klienta.

Projekt kostki termorficznej to rozwiązanie podążające za nowoczesną technologia, innowacyjnością, funkcjonalnością i dobrym designem. Jest on propozycją zmiany myślenia o grzejniku jako o urządzeniu pełniącym tylko jedną funkcję i determinującym aranżację przestrzeni. To dobrze przemyślana propozycja spełniająca wymogi wymagających i myślących przyszłościowo użytkowników.