ZEN – ŁAZIENKA

autorzy / Bartosz Puchalski, Anna Zgadzaj
organizator / Tubądzin Design Awards
powierzchnia / 21 m2
rok / 2016
faza / projekt konkursowy

Łazienka Zen to projekt wykraczający poza standardową funkcję tego pomieszczenia. Naszym celem było stworzenie łazienki, z której można korzystać w wieloraki sposób, nie tylko oddając się codziennym czynnościom.

Jest to miejsce wyciszenia, kontemplacji i relaksu zarówno dla ciała jak i umysłu, dlatego też przestrzeń została podzielona na cztery odrębne strefy: mokrą, wypoczynkowo-relaksacyjną, suchą i intymną. Strefy przylegają do siebie, korespondują, wzajemnie się uzupełniają tworząc harmonijną całość.

Strefa mokra, wyodrębniona jest za szklaną ścianą, w skład której wchodzą prysznic i wanna wolnostojąca. Strefa wypoczynokowo-relaksacyjna znajduje się bezpośrednio przy wejściu. Użytkownik może tutaj odpocząć w różny sposób: czytając książkę, słuchając muzyki czy też spędzić czas aktywnie ćwicząc np. jogę. Strefa sucha jest w bliskim sąsiedztwie ze strefą relaksacyjną. Stanowi ją ściana z podłużną umywalką i lustrem na całej długości i wysokości. Jest to miejsce gdzie można ułożyć włosy, zrobić makijaż czy też poczuć się jak w prywatnym SPA nakładając na twarz kosmetyki. Na końcu za wydzieloną ścianą znajduje się strefa intymna, na którą składa się miska ustępowa i bidet.

Użyte materiały drewnopodobne z kolekcji Royal Place, lustra oraz szkło zostały skomponowane w sposób, podkreślający nowoczesność oraz pragmatyzm wnętrza nadając mu jednocześnie naturalny i ciepły klimat. Elementy aranżacji w każdej ze stref mają prostą, nowoczesną i ponadczasową geometrię.

Ze względu na czystość rozwiązań przestrzennych i materiałowych elementy elektryki zostały ukryte w miejscach niewidocznych – gniazdka ABB pure pod umywalką, a wyłączniki światła (z tej samej kolekcji ABB pure) za lustrzanym panelem oraz na zewnątrz pomieszczenia. Na powierzchniach szkła i luster zastosowana została półprzezierna folia ze wzorem imitującym parę wodną. Daje to efekt prywatności – intymności oraz wrażenie przenikania się stref.

Łazienka zarówno w dzień i w nocy oświetlana jest pasmami światła. Podczas dnia przez dolny pas okien oraz podłużny świetlik nad wanną światło bardzo delikatnie wpada do pomieszczenia. Wieczorem natomiast oświetlenie ukryte w suficie podwieszanym rozlewa się po ścianach tworząc intymny klimat.